Description
Dell PowerEdge R310 Server
| Product Name | PowerEdge |
| Manufacturer | Dell |
| Type | 1U Rackmount |
| Device Model | R310 |
| Processor Family | Intel Xeon |
| Processor Code Name | X3470 |
| Processor Speed | 2.93GHz |
| Cores | 4 |
| Threads | 8 |
| Storage Capacity | 4 x 3tb SAS 3.5″ |
| Bay/HDD backplane | 4 x Bay Drive |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Type | DDR3 ECC |
| PSU | 2 x 400W |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| Warranty Type | 3 Months Carry-in Warranty |
| Price | 2,999.00 |



