Description
Super Micro X8DTU-6F Server
| Product Name | Super micro |
| Manufacturer | Super micro |
| Type | 1U Rackmount |
| Device Model | X8DTU-6F |
| Processor Family | 2 x Intel Xeon |
| Processor Code Name | E5620 |
| Processor Speed | 2.40GHz |
| Cores | 4 |
| Threads | 8 |
| Storage Capacity | 4 x 1TB |
| Bay/HDD backplane | 4 x Bay Drive |
| Memory Size | 72GB |
| Memory Type | DDR3 ECC |
| PSU | 2 x 700W |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| Warranty Type | 6 Months Carry-in Warranty |
| Price | R4,999.00 |



