Description
DELL PowerEdge 2950 Server loaded
| Product Name | PowerEdge |
| Manufacturer | Dell |
| Type | 2U Rackmount |
| Device Model | 2950 |
| Processor Family | 2 x Intel Xeon |
| Processor Code Name | E5310 |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Cores | 4 |
| Threads | 8 |
| Storage Capacity | 6 x 450GB SAS 3.5″ |
| Bay/HDD backplane | 6 X Bay Drive |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR2 ECC |
| PSU | 2 x 750W PSU |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| Warranty Type | 3 Months Carry-in Warranty |
| Price | R2,499.00 |



